Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia jest kluczowym dokumentem, który określa warunki realizacji inwestycji w kontekście ochrony środowiska. Jednak warto wiedzieć, jak długo jest ona ważna i jakie są możliwości jej przedłużenia.

Okres ważności decyzji środowiskowej

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest ważna przez sześć lat od momentu, gdy stała się ostateczna. Oznacza to, że w tym czasie przedsiębiorca musi złożyć wniosek o wydanie decyzji inwestycyjnej, takiej jak pozwolenie na budowę. Okres ten nie jest tradycyjną datą ważności, ale czasem, w którym decyzja może być wykorzystana do dalszych kroków administracyjnych.

Wydłużenie ważności decyzji środowiskowej

Okres ważności decyzji środowiskowej można wydłużyć do dziesięciu lat. Aby to zrobić, przedsiębiorca musi złożyć odpowiedni wniosek po upływie pięciu lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, ale przed upływem sześciu lat. Organ administracji musi mieć czas na wydanie postanowienia przed upływem sześciu lat od ostateczności decyzji.

Jak przedłużyć decyzję środowiskową?

Złożenie wniosku o przedłużenie ważności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach musi nastąpić z odpowiednim wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że organ ma zwykle dwa miesiące na załatwienie sprawy w skomplikowanych przypadkach, co oznacza, że wniosek powinien być złożony przynajmniej dwa miesiące przed upływem sześciu lat od daty ostateczności decyzji. Wniosek nie może być jednak złożony zbyt wcześnie, a minimalny okres to pięć lat od daty ostateczności decyzji.